pokud něco kopírujete, napište mi to dolů pod článek, a u sebe napište zdroj, nebo odkaz na můj blog. díky

Nightwish

9. února 2008 v 19:48 | Galder

Nightwish
Nightwish, česky přeloženo jako Noční přání, je Finská skupina, která hraje metal a to konkrétně gothic metal, občas je tento styl hudby též označován jako gothic rock, ale já osobně bych radši zůstal u označení metal.

Texty této skupiny jsou stylizované do fantasy jako inspiraci často používají J.R.R.Tolkiena nebo historii a většinou jsou zahalené temnotou a pochmurnosti.

Zářící perlou kapely je zpěvačka Tarja, která vystudovala klasický zpěv a do písní přidává svým hlasem, vhodným i do opery, spoustu citu. Myslím si, že bez ní by Nightwish nebyl Nightwish.

Skupina vznikla na podzim roku 1996 a zakladateli byli Tuamas - klávesy, Emppu - akustická kytara později elektrická a Tarja - zpěv.

Nejdříve hráli jen tak pro zábavu, pak ale přijali bubeníka Jukka. Vyměnili druh kytary a v dubnu 1997 si pronajali studio a natočili svých prvních sedm písní, které je možné najít na CD s názvem Angel Fall First, což by se dalo přeložit jako Andělův první pád (dokonalý název ). Téhož roku odepsali smlouvu s vydavatelstvím Spinefarm na dvě alba a dotočili čtyři písně, které je též možno najít na albu Angel Fall First.

31.12.1997 měl Nightwish svůj úplně první koncert a také mu byla rozšířena smlouva ze dvou CD na tři. Ke skupině se přidává nový basista Sami a je natočeno první video The Carpenter (přeloženo jako Tesař. Zajímavý název, co?

26.11.1998 vyšel singl Sacrament of Wilderness(Svátost z pustiny) a 7.12.1998 vyšlo vynikající album Oceanborn(Dítě oceánu), které sklidilo ohromný úspěch. Singl se dlouhou dobu držel na špičkách finské hitparády a album získalo krásné páté místo.

Na jaře roku 1999 byl Oceanborn vydán i cizině. Skupina začala jezdit po koncert i do dalších států a natočili nový singl s názvem Sleeping sun(Usínající slunce), který inspirovalo zatmění slunce v Německu.

Nightwish začíná mít veliký úspěch v Německu bylo prodáno téměř 15000 kopií a skupina zahajuje turné po Evropě.

Začátkem roku 2000 začala skupina natáčet další album a také se téměř dostali hudební soutěže Eurovize... ve Finské kvalifikaci skončili s písní Sleepwalker(Spící chodec) druzí.

Album Wishmaster(Mistr přání) vyšlo v květnu 2000 a souběžně se skupina vydala na turné. Získali zlaté desky za album Oceanborn a singly Sacrament of Wilderness, Walking in the Air(Chůze ve vzduchu) a Sleeping Sun. Album Wishmaster skočilo přímo na první místo finské hitparády a o tři týdny později získalo také zlatou desku. Koncertní turné pokračovalo po celém světě - Evropa, Jižní Amerika, Kanada.

Rok 2001 byl též velmi úspěšný vzniklo koncertní DVD a VHS From Wishes(Z přání), To Eternity(Věčnost), za album Wishmaster dostali platinovou desku a za singl Deep Silent Komplete(Hluboký tichý úplný) dokonce zlatou.

Natočili vynikající remake písně Garyho MooraOver Hills(Za kopce) and Far Away(Daleko), ke kterému přidali ještě další dvě písně a remake Astral Romance(Hvězdný román) ze svého prvního alba. Ve Finsku už za něj dostali zlatou desku.

Basista Sami opustil skupinu a místo něj nastoupil Marco, která snad dokáže odvést stejně dobrou práci jako jeho předchůdce.

Roku 2004 Nightwish vydal nové album, Century Child(Dítě století).

Počátkem roku 2007 byla oznámena nová zpěvačka Nightwish, Švédka Anette Olzon.
(2004-2005) Album Once
(2005-2006) Album End Of An Era
(2006 - 2007) Album Dark Passion Play

Hudební styl skupiny Nightwish

Správná definice hudebního stylu Nightwish je sporná. O skupině se tvrdí, že je to zčásti gothic metal, symphonic metal a power metal. symphonic metalová definice je založená na tom, že Nightwish používají nástroje a styl zpěvu z klasické hudby a filmových melodií. Povznášející fantasy témata, epická atmosféra, vysoké vokály, kytarová a klávesová sóla a rychlý, melodický styl hudby, zvláště na posledních třech albech zařazuje Nightwish k power metalu, stejně jako některé další finské skupiny, jako například Sonatu Arcticu či Stratovarius. Označení žánru jako gothic metal používají obvykle časopisy jako Kerrang, protože mnoho jejich písní, obzvlášť na aktuálnějších albech, v sobě mají temný pocit, neobvyklý pro power metal a mezi jejich fanoušky se řadí gothici stejně tak jako metalisté. Sopránový zpěv je v power metalu také vzácností, ve srovnání s obvykle používanou mužskou fistulí, a jsou obvyklejší v gothic metalových kapelách jako Tristania nebo Theatre Of Tragedy. Tuomas Holopainen jednou popsal hudbu Nightwish jako "melodic heavy metal s ženskou zpěvačkou".

Nová éra hudebního stylu Nightwish začala s albem Century Child a ještě více se rozvinula na Once. Kytary byly více v pozadí a byly zjednodušeny na nižší rytmický zvuk blízký spíše modernímu hard rocku než starému melodickému power metalovému stylu, hlavní Tarjiny vokály ztratily něco ze svého operního řízu a přiblížily se více standardnímu rockovému ženskému zpěvu. Mužský zpěv v podobě nového basáka Marca Hietaly, přidal do některých písní nový, tvrdší rozměr. Zasněná fantasy témata starších Nightwish byly postupně nahrazeny gothičtějšími obrazy děje. Vedoucí člen skupiny, Tuomas Holopainen, řekl v jednom rozhovoru, že nové album bude mít hodně společného s albem posledním (Once). Kapela si například zachová nový druh tvrdších písní (jako Wish I Had An Angel nebo Planet Hell), ale budou zde i jemnější balady. Nové album také zahrnuje mnoho hostujících umělců orchestrálních částí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama