pokud něco kopírujete, napište mi to dolů pod článek, a u sebe napište zdroj, nebo odkaz na můj blog. díky

Duben 2009

Kam směřuje naše společnost- slohovka č. 2

19. dubna 2009 v 21:25 | Galder |  aktuálně


zadání zde


Kam směřuje naše společnost
Jan MudruňkaPokud bych měl přirovnat středověkou společnost a společnost soudobou a měl si vybrat v jaké době žít, váhal bych dlouho. Nejen kvůli společnosti a možnostem, jenž by mi daná doba nabízela, ale také kvůli vymoženostem, které nám nyní připadají jako samozřejmost. Uvedu příklad pro srovnání: nyní: zazvoní mi budík a vstanu z vyhřáté postele z peřin uměle vyrobených tak, aby co nejlépe držely teplo, dojdu do koupelny, pustím si kohoutek a už mi teče teplá voda. Vyčistím si zuby vysoce výkonným elektrickým kartáčkem na zuby a prokloktám ústní vodou. Dojdu si na toaletu, která je v domě, splachovací. Otevřu ledničku, vezmu si zde připravenou snídani z večera, ohřeji mléko v mikrovlnce přibližně za jednu minutu a mohu snídat. Obléknu se do lehkého, ale zato teplého oblečení, zamknu byt a odcházím na autobus a poté na metro, které mě za půl hodinky odvezou třeba 20 kilometrů. A jak by to vypadalo ve středověku? Jen se podívejme: vstávám ještě před prvním zábleskem slunce z tvrdého dřevěného lůžka, přikrytý kusem látky a pod sebou seno. Oknem bez okenic sem proudí studený vítr. Bosý v zimě musím obejít chalupu, v lepším případě, abych došel na smradlavou toaletu, suchou samozřejmě. Podojím krávy, vyhážu hnůj, nanosím seno, postarám se o další dobytek a drůbež. Poté se nasnídám, nejspíše studené mléko s okoralým kusem chleba. Začíná svítat a já se pěšky vydávám do patnáct kilometrů vzdálené školy.
Vím, že toto srovnání není to, co bylo v zadání, ale hned vysvětlím… Nyní je člověk líný dělat cokoliv ručně, na všechno má stroje a techniku. Proto si již nedokáže vážit věcí či majetku, který má, protože ví, že cokoliv co se mu porouchá nebo ztratí, si může koupit levně v nejbližším obchodě. Již pro něho není žádný nedostatek problém. Proto si také neváží toho, co má, ale sní o tom, co nemá. A to je podle mě základní problém naší společnosti. Lidé se jen hrabou za více penězi a větší mocí.
To souvisí s dalším tématem, o kterém zde budu psát. O hospodářské krizi, která zastavuje dnešní svět a jeho ekonomiku. Jak víme, v USA padlo, nebo lépe řečeno byl rozprodáno několik bank, což mělo za následek pád burzy a totální chaos po celém světě. Díky nějaké zemi, vzdálené tisíce kilometrů zdražili v obchodech potraviny, výrobky i ostatní zboží. Jak k tomu přijdou malé státečky na druhém konci světa,když málem ani nevědí, že nějaké USA existuje, ale zato mají trojnásobné ceny v obchodech? Myslím si, že to není fér.
A nejen vůči lidem, ale i zemi jako takové. Je drancována těžkými stroji, poddolovávána, mýcena, spalována a všelijak jinak využívána, aby si jeden trošku vyvinutější savec mohl zpříjemnit život různými radovánkami a vychytávkami a hlavně proto, aby nemusel vůbec nic dělat, pokud možno, nebo alespoň nepracovat vlastníma rukama, to by přece nešlo, ne???
Člověk má nyní úplně jiný žebříček hodnot, než jak tomu bylo před několika staletími. Dovolili bychom si to, co děláme nyní dělat v době například Karla IV.? Tunelovat banky, krást v takovém měřítku? Vím, že to není asi moc dobrý příklad, ale co jiného vymyslet? :-P
Co se vám vybaví, když řeknu důležitá věc? A neříkejte láska, spokojenost, zdraví.. protože to není pravda… vidíte se, jak jste obklopeni sloužícími, rozhazující peníze a proplouvající životem jako jednou velkou párty.
Nebo.. Když řeknete, že by jste chtěli žít například ve středověku, vybavíte se si jako král, či jako zámožný měšťan, ale co kdyby jste se ocitli v pozici žebráka, sluhy, eunucha, podkoní, nebo jinou částí spodiny?
Zkuste se nad tím zamyslet, milí spoluobčané, v jaké pozici se uvidíte, ale myslím si, že kdybych měl tipovat, výsledek je jasný. Protože vaše hodnoty jsou podle pořadí: peníze, pohodlí, zábava. Protože kdo nemá peníze, je nikdo. Kdo nemá pohodlí, dře se a nemá peníze. A kdo se nebaví, ten to dělá jen proto, že nemá peníze.¨
A myslíte si, že by někdo přemýšlel nad dejme tomu zdravím jiných, dříve než na své vlastní? Ne….
Co třeba špatná finanční situace úplně cizího člověka, dali by jste mu bez záruky vrácení třeba 100 tisíc? Ne…

Lidské pokolení, koukej se nad sebou zamyslet, než se dostaneš k okraji té hluboké propasti a než uděláš svůj poslední krok před pádem do hlubin!!!


slohovka...

18. dubna 2009 v 14:13 | Galder |  aktuálnětakhle to vypadá, když máme napsat pár řádek o něčem....
jinak, sorry za případné chyby...
a chci vidět komentáře :-D
Jan Mudruňka
5.4. 2009
Slohová práce
Téma: Komunikace mezi lidmi

Když jsme měl začít psát tuto slohovou práci, původně jsem si zde chtěl postěžovat na reklamy v televizi, ale nakonec u mne toto téma zvítězilo. Vždyť komunikace skýtá takových možností, jak se o člověku něco dozvědět, jak někomu pomoci a hlavně jak nebýt sám.
Moderní komunikací, tím chápu komunikací přes internet, využívajících programů jako ICQ, Skype, Spolužáky, Lidi, nebo třeba FaceBook, se nám otvírají nekonečné možnosti poznávat nové lidi, seznamovat se s lidmi s podobnými zájmy, i když jseme je třeba nikdy předtím neviděli. Co na tom, že je dotyčná osoba z druhého konce republiky, nebo dokonce z Ameriky? Vždyť přes internet si s nimi mohu povídat bez toho, abych něco platil, abych třeba musel odjet na měsíc či dva, jen abych je viděl. Nebo například Skype. Díky mikrofonu a kameře jsem s nimi kdykoliv chci, kdykoliv je chci vidět nebo třeba zjistit co je nového.
Nebo nepříklad když chceme zaskočit "na jedno"? stačí na FaceBooku odeslat pozvánky a je domluveno. Zjišťování domácích úkolů? Stačí vyvěsit na zeď na Spolžácích dotaz a zcela jistě se najde někdo, kdo odpoví.
Moderní komnikace skýtá mnohá potěšení a mnohé výhody, které není možné přehlížet. Bez ní, a to říkám bez nadsázky, by mnoho věcí nešlo dělat tak rychle a tak pohodlně, jako nyní. Zcela jistě zde najdeme i zápory, jako napříkald to, že pokud např s partnerem/partnerkou jsme spolu na icq 4 hodiny denně, opravdu si již pak nemáme zas až tolik co říct, když se opravdu vidíme na živo, nebo nám chybí ten pocit, když se díváme člověku do očí, když se s ním bavíme, často nemůžeme vídal jeho reakce, když mu něco řekneme, nebo nevíme, jak se zachová.
Moderní komunikace skýtá ale i problém společenský, kdy, a to se skoro stydím říci, sexuální devianti hledají své oběti, nebo pedofilové svádí a lákají menší děti, aby se s nimi sešly. Avšak myslím si, že až na těchto pár problémů je tento systém absolutně výhodný. Člověk může být kdykoliv v dosahu všech, s kým se potřebuje bavit. Nebo něco domluvit. Nebo si prostě jen postěžovat na ostatní ;-).
Popis mého dne: vstanu, zapnu pc, jdu se nasnídat. Sednu si k pc a začnu stahovat film, či hudbu. Jdu do školy.
Přijdu ze školy, podívám se na stažená data, čtu si, sleduju film, bavím se s přáteli, hledám něco do školy. Mobilní telefon stále při ruce a na pc kontroluji každých pár minut, jestli mě někdo náhodou nesháněl.
I když, tohle není občas výhoda, kterou bych tak nutn potřeboval.. kdykoliv se někomu zachce, tak mě dokáže sehnat, nemám ani trochu soukromí či volného času… a díky různým akcím, svolávaným přes internet, je moje peněženka lehčí a lehčí vždy, když slíbím, že někam přijdu.
Zároveň bych zde ale chtěl upozornit na skutečnost, že kdo nemá ani jednu z těchto vymožeností, je prakticky odepsaný, protože není na tomhle světě snad již nikdo v nižším věku, kdo by obětoval svůj čas a pohodlí aby za chudákem osobou dojel osobně. A dlší příklad.. jste někde na zábavě a potkáte někoho, kdo se vám líbí. Co po něm chcete? Adresu? Ne.. telefonní číslo, icq nebo kontakt na facebooku, že?
K tomuto tématu již toho mnoho nenapíšu, bo jakékoliv řeči o tom, jak je tato komunikace nebzpečná se dají shrnout do dvou řádků, a mám dojem, že kdybych o tom psal více, vypadalo by to nabubřele a tak, že o tom vím mnohem víc než doopravdy a že mě to zajímá. Každý by si měl dávat pozor, ne? Vždyť je to jeho věc, jestli na např přijatou zprávu odpoví, nebo jestli ji nechá být. Ohledně dostupnosti díky telefonům mě teď napadla další úsměvná věc… a myslím, že se to nestává jen mě, ale naprosté většině vás, čtenářů tohoto článku. Představte si, že jste na toaletě a co se nestane? Volá vám kamarád, který se nutně potřebuje vypovídat a kterého dost dobře nemůžete odmítnout. Co dělat?
Nebo osobní zkušenost, máma byla v nemocnici, na lůžkovém oddělení ale mluvil jsem s ní denně alespoň dvě hodiny, díky našim operátorům, kteří nám nabízejí hovory a volné minuty zdrama, jen aby nás zaujali a my přestoupili od konkurence k nim, vždyť oni jsou přeci nejlepší, ne?
I v tomto čase, kdy píši tento článek se nezapomínám každou chvilku podívat, jestli mě náhodou někdo neshání. Lidé často nadávají na závislost na nikotinu, kávě, nebo třeba alkoholu, ale uvědomují si, že tohle je mnohem nebezpečnější, návykovější a horší? Myslím že ne.. Občas se objeví extrémy, které hovoří za vše. Třeba nedávno díky jedné internetové hře zemřel člověk vyčerpáním, když byl nepřetržitě online asi 7 dní, aby "udělal vyšší level." na druhou stranu ale, není to jeho problém? Nebo spíše nebyl to jeho problém? Každý si může za to, pro co se rozhodne.
Na závěr této práce bych chtěl uvést pouze jedinou větu, o které bych byl rád, kdyby jste se nad ní zamysleli alespoň moment: Zvládl by soudobý svět přežít bez moderní komunikace? A zvládli by jste to i vy samotní?

hmm..

7. dubna 2009 v 22:26 | Galder |  aktuálně
Číslo je sudé právě tehdy, je-li kongruentní s nulou modulo dvěma, liché právě tehdy, je-li kongruentní s jednou modulo dvěma.


zase dvě ráno...

3. dubna 2009 v 2:06 | Galder
zas dvě ráno a jíá nemůžu usnout... děs..